Transakcje dotyczące dużych, fizycznych dostaw surowca odbywają się na linii rafineria-producent, nierzadko z udziałem wyspecjalizowanych pośredników. Lecz punktem odniesienia wyznaczającym ceny ropy naftowej są giełdy surowcowe w Londynie i Nowym Jorku. Światowymi benchmarkami są notowania ropy Brent (londyńska giełda ICE) i WTI , zaś handel surowcem najczęściej rozliczany jest w dolarach. mercedes partnerzy z artystami nft aby świętować series g-class by coinelegraf Detaliczny koszt paliwa, szczególnie dominującego w przewozach transportowych oleju napędowego, wpływa również na cenę innych produktów. Te idą do góry zdecydowanie — w marcu inflacja w stosunku do tego samego miesiąca zeszłego roku wyniosła 10,9 proc. Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny paliw były jednym z najważniejszych jej składników — od marca 2021 skoczyły o 33,5 proc.

cena baryłki ropy 2021 wykres

Notowania ropy naftowej mają dużą szansę na zakończenie bieżącego tygodnia na znacznym plusie. Wczoraj cena ropy zwyżkowała o ponad 2%, kontynuując odbicie notowań po wcześniejszym, wyjątkowo słabym tygodniu. Niemniej, do optymizmu na rynku ropy naftowej nadal jest daleko, zwłaszcza przy tak niejasnych danych dotyczących popytu na ten surowiec. Ropa naftowa redukuje spadki z ostatnich tygodni Wczoraj pojawiły się dwa ważne raporty analityczne, dotyczące globalnego rynku ropy naftowej.

Czynniki mogące mieć wpływ na cenę ropy

W przypadku innych surowców spadek był jednak znacznie niższy. Sprawa nie jest jednak taka prosta, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Faktycznie cena za baryłkę ropy Brent wynosi dziś tyle samo, co pod koniec lipca 2013 r. (109,4 USD/bbl), natomiast ceny hurtowe i uśrednione detaliczne oleju napędowego oraz benzyny bezołowiowej znacznie się między sobą różnią, co wskazuje poniższa tabelka. Według ekspertów z Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2021 roku zapotrzebowanie na ropę wzrośnie o 5,4 miliona baryłek dziennie do poziomu 96,4 miliona baryłek dziennie.

cena baryłki ropy 2021 wykres

MUFG wciąż prognozuje, że baryłka ropy Brent w III kw. Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl Czy OPEC poszedł na rękę Bidenowi? OPEC+ zdecydował się podnieść swój cel wydobycia ropy naftowej o 100 tys.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) dotyczące ropy

Analitycy spekulują, że wzrost cen baryłki do poziomu 100 USD mógłby spowodować wzrost inflacji o kolejne 2-3%. Duże koszty nie pozwalają na duże obniżki cen na stacjach — twierdzi z kolei rzeczniczka Orlenu. Jak przekonuje, marża rafineryjna nie ma tu nic do rzeczy.

Załączony po lewej stronie wykres ilustruje przewidywany rozwój, jeśli nie nastąpią żadne zasadnicze zmiany. Rewolucja łupkowa i pojawiło się wiele firm wydobywczych zajmujących się tym rodzajem wydobycia. Produkcja ropy zaczęła szybko rosnąć, co zaniepokoiło OPEC, widzącą w nowych spółkach wydobywczych konkurencję. Zapewniamy energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków. Działamy z pasją i stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju.

Rynek nie reaguje przeceną na kolejne dane o rosnących zapasach paliw w USA. W poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły aż o 5,46 mln baryłek. Raport był jednak dość dwuznaczny, bo mocno spadły zapasy benzyny, co sugeruje, że z popytem nie jest tak źle. Możliwe więc, że kurs ropy zaczyna odbijać po okresie spadków. W marcu, kiedy COVID-19 zatrzymał całą światową gospodarkę, ceny ropy zaczęły spadać coraz szybciej, osiągając rekordowo niskie poziomy.

Błękitne paliwo na wagę złota

„Na cenę paliw składają się również inne czynniki niż ceny ropy i kurs walut. To też giełdowe notowania produktów paliwowych wyższe niż przed wojną, rosnące koszty energii i gazu używanych w produkcji, frachtu, etc.” — pisała na Twitterze. Nie można jednoznacznie przekładać cen baryłki na koszty paliwa na stacjach — przestrzega Jakub Bogucki.

Jakie są prognozy cen paliw?

W analizie e-petrol.pl przewidziano, że średnia cena benzyny 95 na polskich stacjach paliw w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 r. powinna mieścić się w przedziale 7,17-7,32 zł za litr, a litr oleju napędowego powinien kosztować przeciętnie 7,47-7,59 zł.

Wszystko będzie zależeć od reakcji kupujących na poziomie 35 USD. Jeżeli bykom nie uda się wytrzymać na swoich pozycjach, cena może spadać aż do historycznego minimum 34,1 prokuratorzy proszą barra o unieważnienie notatki w sprawie nieprawidłowości w liczeniu głosów w usa – washington post USD. Odpowiedź można będzie dać bliżej końca następnego roku. Rynek obawia się dużego deficytu surowców energetycznych po wprowadzeniu sankcji na ich eksport przez Rosję.

W końcu mamy dziś poziomy, których wtedy nie było — dodaje dr Bogucki. Sytuację co prawda może poprawić uwolnienie amerykańskich rezerw paliwowych, zapowiedziane w zeszłym tygodniu przez prezydenta USA Joe Bidena. W związku z tym w ciągu pół roku na rynek ma trafić 180 mln baryłek surowca. Przerób w 100% ropy rosyjskiej, a tak aktualnie nie jest. Nie uwzględnia natomiast kosztu CO2, ogromnego kosztu transportu morskiego, instrumentów zabezpieczeniowych typu hedge czy też zmiany kursu dolara. Dodajmy, że płacimy za ropę w dolarach, a cena na stacjach jest w złotówkach.

Ceny ropy spadły do najniższych poziomów od kilku miesięcy

Sektor morski będzie musiał zmniejszyć emisje siarki o ponad 80%, przechodząc na paliwa o niższej zawartości siarki. Żeby mógł się zrealizować, konieczny jest jednak duży wysiłek i zgoda odnośnie sposobu działania pomiędzy poszczególnymi krajami. Zwłaszcza kraje rozwijające się nie uważają obecnie zrównoważonego rozwoju za swój priorytet.

Ile kosztowalo paliwo w latach 70?

– 1 litr benzyny kosztował 18 zł. Za średnią pensję można było kupić 336 litrów. Obecnie trudno znaleźć stację benzynową, która sprzedawałaby etylinę z mniejszą liczbą oktanów niż 95. W PRL powszechna była benzyna żółta, zielona i niebieska.

Ropa WTI na wczorajszej sesji zaliczyła znaczny spadek. W zeszły piątek kurs przebił 100 USD, jednak wczoraj kwotowanie zeszło na bardzo niskie poziomy jakich nie widziano od zeszłego tygodnia. Na dzisiejszej sesji w dalszym spadku odnotowywane spadki, na poziomie 0,22 proc., a baryłka kosztuje 93,70…

Zapasy ropy rosną o 4,47 mln brk przy oczekiwaniu niewielkiego spadku o 0,5 mln brk na dzień. Raport z poprzedniego tygodnia pokazał spadek zapasów o 4,52 mln brk na dzień. Teoretycznie negatywny dla ropy raport, odwrócenie poprzedniego pozytywnego raportu i pokazuje negatywne dane dotyczące paliw. Cena ropy przy wielomiesięcznych minimach Zapasy benzyny faktycznie rosną o 0,16 mln brk na dzień, ale przy mniejszym wykorzystaniu rafinerii. Spadek wykorzystania wynosi aż 1,2 punktu procentowego!

Ta bezprecedensowa sytuacja ilustrowała chaos, w którym znalazł się rynek w ogóle, nie tylko ropy naftowej. Pojawiły się obawy związane tokenexus z niewystarczającym popytem w światowej gospodarce. Jeśli producenci ropy tego nie zrobią, podaż na rynku będzie niewystarczająca.

Po trzecie, spadek popytu na olej napędowy jest mało prawdopodobny nawet przy znacznie wyższych cenach z uwagi na rolę, jaką odgrywa on w przewozie towarowym. W poniedziałek na nowojorskiej giełdzie cena baryłki ropy spadła do poziomu -37,63 dolarów. Jak więc rysują się kolejne miesiące na rynku ropy naftowej? Niejeden powiedziałby, że pozostały modlitwy, by zima nie była sroga i zapotrzebowanie na surowce energetyczne nie było duże.